PLD Linux Forum Strona Główna PLD Linux Forum
Oficjalne forum dystrybucji PLD Linux

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
Wybór systemu plików
Autor Wiadomość
tux 
tux de penguin

Distro: PLD 1.0;1.1;2.0;3.0
Wysłany: 5 Wrzesień 2005, 22:00   Wybór systemu plików

Czeka mnie instalacja PLD na mojej nowej workstacji. Wacham się między XFS a ReiserFS. Co radzicie ????

pooh 

Wysłany: 5 Wrzesień 2005, 22:28   Re: Wybór systemu plików

tux napisał/a:
Czeka mnie instalacja PLD na mojej nowej workstacji. Wacham się między XFS a ReiserFS. Co radzicie ????

To zależy, jak zawsze :-) W dużym uproszczeniu: dużo plików: reiser, duże pliki: xfs, bezpieczeństwo danych: ext3 (tak, tak, właśnie ext3!)

tux 
tux de penguin

Wysłany: 5 Wrzesień 2005, 22:35   

Dysk ma 200 GB i będzie uzytkowany normalnie czyli spodzieam sie duzo plików na nim, niekoniecznie obrazół CD. Bezpieczeństwo. Hmmm......Raczej nie przewiduje nie wiem jakich awarii, do tego mam całkiem niezłego UPS-a.
czytając wypowiedź wyżej to chyba pozostaje ReiserFS :) . No ale może ktoś ma jeszcze jakies pomysły ??? :)

pooh 

Wysłany: 5 Wrzesień 2005, 22:52   

tux napisał/a:
Bezpieczeństwo. Hmmm......Raczej nie przewiduje nie wiem jakich awarii

Nikt nie spodziewa się Hiszpańskiej Inkwizycji :-D Znaczy się awarii :-D

tux 
tux de penguin

Wysłany: 5 Wrzesień 2005, 22:56   

A Ty pooh co byś na moim miejscu zrobił. Masz UPS-a (trzyma prawie 4h tą maszynę bez monitora) i masz 200 GB hdd co jeszcze nie widzial nawet fdiska :) ???

msz 

Wysłany: 5 Wrzesień 2005, 22:58   

tez mam dysk 200 GB, na nim ponad 100 GB to legalne pliki mp3, uzywam ext3 i nigdy nie mialem najmniejszych problemow. zobacz sobie ten link

tux 
tux de penguin

Wysłany: 5 Wrzesień 2005, 23:09   

Z racji tego, że będzie to druga maszyna a pierwszej sie ni epozbywam to postawie to dla testu na Reiser4. Zobaczymy co bedzie sie działo. najwyżej padnie. Przez miesiąc nie będe nic waznego na nim robił tylko testował. Oczywiście poinforumje o tym co i jak.

Pozdrawiam wszystkich.

pooh 

Wysłany: 5 Wrzesień 2005, 23:24   

tux napisał/a:
A Ty pooh co byś na moim miejscu zrobił. Masz UPS-a (trzyma prawie 4h tą maszynę bez monitora) i masz 200 GB hdd co jeszcze nie widzial nawet fdiska :) ???

Użyłbym ext3, bo generalnie używam ext3, za wyjątkiem systemów plików z dużą liczbą plików lub katalogów (spoole poczty/squida/backuppc) - ale to tylko na serwerach. Za ext3 przemawiają: mnogość narzędzi na wszelką okazję, w miarę bezpieczny domyślny tryb pracy (data=ordered) a dla paranoików data=journal (tego nie mają inne systemy), przyzwoite benchmarki (ale reiser/xfs mają lepsze ;->).

Co do UPS-a - nie jest ważne jak długo będzie pracował na baterii - ważne jest, żeby potrafił zasygnalizować maszynom, że czas się wyłączyć.

A backupy ważnych danych i tak trzeba mieć - żaden UPS i żaden journal nie pomoże, jak dysk padnie.

arkh 
użytkownik PLD

Wysłany: 6 Wrzesień 2005, 07:19   

RaiserFS albo ext3, sam niedawno miałem podobny problem i po zadaniu pytania na grupie linux doszedłem do wnisku że będzie to reiserFS. Zresztą wyniki testu przeprowadzonego przez Hoppke'a utwierdziły mnie w moim wyborze. Tutaj link test

yoba
Gość
Wysłany: 6 Wrzesień 2005, 09:45   

xfs rowniez mozna polecic.
chyba ze ktos jest paranoikiem wydajnosci i liczy kazda milisekunde.
przy xfs zauwazalny spadek wydajnosci odczuwa sie jedynie przy kasowaniu duzej ilosci plikow. Jestem rowniez zdania ze najdluzej kopiuje sie duze pliki wiec tam bedzie to rowniez odczuwalne pozytywnie. uzywam xfs poniewaz nigdy sie jeszcze na nim nie zawiodlem. twarde restarty zwiechy sie zdazaly i nic. pozatym to jest chyba jeden z najlepiej przetestowanych systemow plikow i dzialal juz na wielkich instalacjach firmy sgi

Orionus 

Wysłany: 6 Wrzesień 2005, 14:35   

tux, czekam na opinie. Tez kiedys zastanawialem sie nad RaiserFS gdyz wiele osob pisalo o zauwazalnej roznicy w predkosci dzialania systemu, ale ze wzgledu nz czeste zaniki pradu i inne awarie sieci pozostalem przy ext3.

agaran
[Usunięty]

Wysłany: 6 Wrzesień 2005, 14:39   

afaik ext3 lubi sie krzaczyc na !pc na nowej glibc, przynajmniej mnie na jeden axp zaszalalo raz.. i to byl koniec ext3 na tej maszynie..i pewnie na dlugo bede mial uraz (przemountowanie sie samoczynne dyskow z /home i www userow jest malo przyjemne.. pare razy z rzedu)

raikou 
lim IQ->0 IQ = 0

Wysłany: 6 Wrzesień 2005, 15:11   

Po tym jak dwa razy straciłem partycje działającą na Reiserze mam uraz do tego systemu plików

Przerzuciłem się na XFS (mam go teraz na wszystkich partycjach) i ani razu nie spotkało mnie coś podobnego a XFS jest u mnie od ~ pół roku. Jakiś specjalnych zmian w szybkości działania aplikacji i operacjach na plikach nie widzę.

Konkulzja co do tematu: System plików jest nie ważny. Ważne jest posiadanie aktualnych backupów. :P

tux 
tux de penguin

Wysłany: 6 Wrzesień 2005, 20:50   

Ostatecznie stanęło na XFS.
Reiser4 nie bardzo współpracuje z rc-scripts. Coś się pierdzieli (może tylko u mnie)
ReiserFS. Cóż. Dziwnym trafem po sformatowaniu w tym systemie dane raz nagrane nie były mozliwe do odczytu. Sprawdziłem na drugim HDD i innym kompie. Miałem to samo.
ext2/ext3 - to już znałem
XFS - działa rewelacyjnie. Do tego jakby mój HDD ucichł. głowic prawie ie słychać.

Odpowiedz do tematu