PLD Linux Forum Strona Główna PLD Linux Forum
Oficjalne forum dystrybucji PLD Linux

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
zdalna zmiana hasła root
Autor Wiadomość
pylarek 

Wysłany: 29 Sierpień 2014, 23:05   zdalna zmiana hasła root

Czy istnieje możliwość zdalnej zmiany hasła użytkownika root? Pytam, ponieważ pracowałem jakiś czas temu na SUSE. Komputer był połączony poprzez łącze dzierżawione z centralą firmy. Potrzebowałem poustawiać sobie parę rzeczy i musiałem do tego zmienić hasło root. Po pewnym czasie okazało się, że to hasło już nie działa. Zmieniłem znów hasło i znów po kilku tygodniach nie mogłem się na nie zalogować. Wiem, że informatycy z centrali co jakiś czas zdalnie robili jakieś operacje na moim PC. Prawdopodobnie nie mogliby części zadań wykonać, gdyby nie znali hasła na root-a. Tak więc zastanawia mnie w jaki sposób mogli zmienić to hasło :?:

dirdival 

Distro: PLD 2.0;3.0
Wysłany: 30 Sierpień 2014, 10:53   Re: zdalna zmiana hasła root

pylarek napisał/a:
Tak więc zastanawia mnie w jaki sposób mogli zmienić to hasło :?:

Co najmniej dwa proste rozwiązania przychodzą mi do głowy.
Pierwsze, chyba najprostsze, skonfigurowali tak środowisko, żeby przy wywoływaniu polecenia sudo nie podawać hasła. Można tak zrobić, np. dla wybranej grupy ustawić wysokie uprawnienia, trzeba jedynie odpowiednio zmodyfikować plik:
Kod:
/etc/sudores

A później to już coś w stylu:
Kod:
sudo su
passwd

Drugi, bardziej brutalny, wejść w "single used mode" przy starcie komputera i już mamy roota. Wtedy bez żadnego problemu możemy ustawić hasło. Ta metoda wymaga jednak fizycznego dostępu do maszyny.

pylarek 

Wysłany: 2 Wrzesień 2014, 19:15   zdalna zmiana hasła root

Ten drugi, bardziej brutalny to ja stosowałem aby zmienić sobie z powrotem hasło roota. Sprawdzę jeszcze ten pierwszy sposób. Admini na pewno nie mieli dostępu fizycznego do mojego komputera, tak więc "single used mode" nie mogli wykonać.[/quote]

Odpowiedz do tematu