PLD Linux Forum Strona Główna PLD Linux Forum
Oficjalne forum dystrybucji PLD Linux

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PLD i Debian (tylko proszę bez wojny w tym temacie)
Autor Wiadomość
Kosmaty
[Usunięty]

Wysłany: 17 Sierpień 2005, 16:17   PLD i Debian (tylko proszę bez wojny w tym temacie)

Witam.

Muszę niedługo zrobic porównanie PLD z Debianem, dla firmy która głowi się którą dystrybucję wybrać. Dotychczas działali na Debianie a ja nie ukrywam, że widziałbym tam PLD.

Interesują mnie głównie różnice pomiędzy tymi dystrybucjami oraz wady i zalety obu.

Mam nadzieję, że pomożecie :)

Pozdrawiam.
Kosmaty.

spider 
Administrator
Developer

Wysłany: 17 Sierpień 2005, 16:43   

Subiektywnie:

1. W Debianie jest duza czystosc licencji, czyli to co nie-wolne ciezko znalesc w distro, w PLD az tak bardzo nie jest to wazne
2. apt nie umywa sie do poldka
3. w pld (w repo jak i w cvsie) jest wiecej oprogramania
4. wspieramy polskich programisow
5. w pld mozne zdazyc sie ze cos nie dziala :P

darede 
>:)

Wysłany: 17 Sierpień 2005, 16:48   

debiana nigdy nie uzywalem, jedyne co slyszalem to to, ze ma pokazny zbior pakietow(.deb?) i apt-get'a ktory nimi zarzadza:) PLD ma bardzo pokazny zbior pakietow(cos kolo 11000?) i wspanialego poldka, ktory nimi zarzadza:)
Moim zdaniem to administrator powinien sobie wybrac dystrybucje na ktorej bedzie mu sie najlepiej pracowalo, bedzie to z pozytkiem i dla firmy i dla administratora:)

bhog 

Wysłany: 17 Sierpień 2005, 17:01   

Wojny z mojej srony nie bedzie. Moze sprecyzuj czy chodzi Ci o serwer czy o desktop, bo to chyba istotny 'parametr' porownania.
Jak widac znam sie na linuksie jak znam. Ogranicze sie do paru zdan od zwyklego 'desktop' usera.
PLD mam od pol roku, wczesniej mialem debiana rok. Wraz z pld dostajesz gratis ;) poldka i cala mase softu na ftp, co bys tylko nie chcial i wg mnie wszystko tutaj jest 'wyrazniejsze' i prostsze do zrobienia choc czasem mam problemy, ale od czego jest to forum. Naprawde chce pochwalic chlopakow z tego forum. Za cierpliwosc i chec pomocy !!. A to ze nie ma 2.0 oficjalnej i to ze nie ma frozen, stable i tych innych jak w debianie to mam w **. O mnie za mnie moze ich nie byc. Dla mnie zbedny przejaw konformistycznego podejscia do sprawy :) . Jak mi to nie bedzie wystarczac to zmienie distro :) .

Post przerodzil sie w kupe slodyczy wiec koncze. Pewnie niewiele pomoglem ale ja mam pld i nie zawacham sie go uzyc !!

Pozdrawiam

raikou 
lim IQ->0 IQ = 0

Wysłany: 17 Sierpień 2005, 17:27   

Wklej to i napisz że należy promować krajowy przemysł :P

pooh 

Wysłany: 17 Sierpień 2005, 17:41   Re: PLD i Debian (tylko proszę bez wojny w tym temacie)

Kosmaty napisał/a:
Muszę niedługo zrobic porównanie PLD z Debianem, dla firmy która głowi się którą dystrybucję wybrać. Dotychczas działali na Debianie a ja nie ukrywam, że widziałbym tam PLD.

Jeśli nie ma specjalnego powodu, żeby rezygnować z debiana, to ja bym nie rezygnował. Zgodnie z zasadą - działa, to nie ruszać. Sporo zbędnej roboty przy migracji.

A generalnie przy wyborze dystrybucji (zwłaszcza, jeśli mówimy o debianie i pld) najbardziej liczy się doświadczenie admina.

Kosmaty napisał/a:
Interesują mnie głównie różnice pomiędzy tymi dystrybucjami oraz wady i zalety obu.

Dla mnie różnice sprowadzają się do: deb/rpm (i pochodne: apt/poldek), nic/chkconfig i inna struktura skryptów startowych ;-)

[ Dodano: 2005-08-17, 17:42 ]
raikou napisał/a:
Wklej to i napisz że należy promować krajowy przemysł :P

Prawidłowe hasło to: "dobre, bo dobre". To, że polskie, to jeszcze nic nie znaczy.

darede 
>:)

Wysłany: 17 Sierpień 2005, 18:18   

pooh napisał/a:
Prawidłowe hasło to: "dobre, bo dobre". To, że polskie, to jeszcze nic nie znaczy.

ale jesli polskie jest dobre to jeszcze lepiej :) :P

raikou napisał/a:
Wklej to i napisz że należy promować krajowy przemysł

zgadzam sie :D

Kosmaty
[Usunięty]

Wysłany: 17 Sierpień 2005, 21:04   

Dziekuję za zainteresowanie.

Precyzuję: Chodzi o system serwerowy, który tak czy inaczej jest do wymiany. Zmiana dystrybucji zależy od szefa, który na wieść że PLD jest na RPM'ie zapytał "To czym w takim razie to się różni do Red Hat'a ?".

Główne argumenty szefa za Debianem to:
- Był Debian.
- Człowieka do debiana łatwiej znaleść niż do PLD w razie zmiany admina
- Duże firmy chodzą na debianie.

Chwilowo zajmuję się tym ja, a z debianem praktycznie żadnego doświadczenia nie mam, za to z PLD olbrzymie - dla mnie wybór jest prosty, ale niestety nie zależy on ode mnie.

Pozdrawiam.
Kosmaty

spider 
Administrator
Developer

Wysłany: 17 Sierpień 2005, 21:17   

Kosmaty napisał/a:

- imo w polsce bardzo latwo znalesc kogos od pld
- swojego czasu byl watek na listach pld jakie firmy korzystaja z pld, co z tego co pamietam to niektore wyzsze uczelnie korzystaja z pld (Undefine popraw mnie), a z bardziej znanych firm do cyberserwis tworzy distro oparte o pld (przeznaczone dla biznesu) oraz raks.pl tez cos na ten styl (chyba nawet ktos od raks.pl jest zairejestrowany na forum)

adamos 

Wysłany: 17 Sierpień 2005, 21:18   

Ja polecam pld.
Miałem debiana przez pół roku, ale dobpiro na pld nauczyłem się czegoś o linie.
Standardowy kernel na pld jest dużo lepszy, bo bez tych zbędnych niespodzianek
które ma napakowane w standardzie debian.
Dla zobrazowania sytłacji, taki przykładzik
przy takich samych ustawieniach programów i ze standardowymi kernelami
debian na icewm zajmował 124 mb ram i 4 swapa
pld 64 ram i 1 swap na kde :)

pld feel the power 8)

pooh 

Wysłany: 17 Sierpień 2005, 22:08   

Kosmaty napisał/a:

Dobrego admina tak samo trudno znaleźć, niezależnie czy ma to być debian, pld, slack czy RH. Innymi słowy - tak samo łatwo.

Kosmaty napisał/a:

Jeśli to jest jakiś argument, to powinniście migrować na suse lub rhel (ostatecznie centos). Duże firmy używają tych systemów, do których maja wsparcie producenta... (np. MS, ale to też nie powód, żeby też tego używać).

Nawiasem mówiąc, google, jedna z największych instalacji linuxowych, używa RH. O ile dobrze pamiętam.

undefine 
BOFH

Distro: PLD 1.0;1.1;2.0;3.0
Wysłany: 18 Sierpień 2005, 01:09   

spider napisał/a:
Kosmaty napisał/a:

- imo w polsce bardzo latwo znalesc kogos od pld
- swojego czasu byl watek na listach pld jakie firmy korzystaja z pld, co z tego co pamietam to niektore wyzsze uczelnie korzystaja z pld (Undefine popraw mnie),

swego czasu - przeleciałem się skryptem sprawdzającym wersję serwera www po większych uczelniach w polsce - w prawie każdej(które przyszły mi na myśl) był chociaż jeden serwer z pld. teraz tak łatwo już się tego nie sprawdzi - apacz 2.0 nie dodaje informacji o dystrybucji w nagłówku.
U mnie na wydziale prawie wszystkie stacje linuksowe i większość serwerów działa(ła) na PLD. Chociaż teraz się to zmienia - wchodzi kilka redhatów, może też ktoś mnie wyręczy w stacjach - wtedy by sie prawdopodobnie dystrybucja też zmieniła...
Cytat:

a z bardziej znanych firm do cyberserwis tworzy distro oparte o pld (przeznaczone dla biznesu) oraz raks.pl tez cos na ten styl (chyba nawet ktos od raks.pl jest zairejestrowany na forum)

pld jest w polsce akurat dosyć szeroko wykorzystywane i admina który go trochę liznął - znaleźć nietrudno. Prościej czy trudniej niż admina od debiana? Nie wiem. Przypuszczam że podobnie.

Odpowiedz do tematu