PLD Linux Forum Strona Główna PLD Linux Forum
Oficjalne forum dystrybucji PLD Linux

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PLD - medialnie porzucony?
Autor Wiadomość
zmechu 

Wysłany: 18 Grudzień 2013, 11:10   PLD - medialnie porzucony?

Hej!

Co jakiś czas zaglądam na pld-linux i z upływem czasu mam wrażenie, że systemu używa tylko kilku ludzi a od strony medialnej projekt utknął w średniowieczu.

Strona http://planet.pld-linux.org - tętni życiem, dwa wpisy z linkami do prywatnych galerii. Heh.

http://pld-users.org - "ostatnio zmienione: 2009/08/19", mało który link działa.

http://planet.pld-users.org/ - widzę jeden wpis z wszystkomówiącym tytułem "pl:konfigi:smb.conf-do-export_pdf - kagmohdp". No to klikam i ... "Unable to save cache file. Hint: disk full; file permissions; safe_mode setting".

Na pld-users były fajne przewodniki, klikam - nic nie ma.

Czy ktoś się tym jeszcze zajmuje? Bo wszytko "z zewnątrz" wygląda jak na prowizorkę.

A.

dirdival 

Distro: PLD 2.0;3.0
Wysłany: 18 Grudzień 2013, 18:48   

Hej.

Strona medialna nigdy nie była mocną stroną PLD. Zdecydowanie większy ruch widać na listach dyskusyjnych niż na wspomniach przez Ciebie stronach.
Swego czasu popełniłem nawet kilka artykułów na pld-users, miałem jeszcze wtedy dobre chęci a przede wszystkim czas. Z chrocznego braku tego ostatniego przestałem się angażować w dystrybucję, prawdopodobnie nie tylko mnie to dotyczy.

Możliwe, że na popularność tego formum i wymienionych wcześniej stron miał wpływ kolejny rozłam w PLD (rok temu, może 2 lata, nie pamietam doładnie kiedy). Chłopcy się pokłucili, rzucali mięsem na listach i ogólnie skończyło się na tym, że każdy zabrał własne zabawki. Nie zagłebiałem się o co dokładnie poszło, na listach można poszperać. W każdym razie, jeśłi dobrze zrozumiałem, PLD rozbiło się na: Th i Titanium (TLD) - jeśli coś pokręciłem proszę Was o sprostowanie. Które z nich jest teraz głównym nurtem a które odnogą - nie wiem.

zmechu 

Wysłany: 18 Grudzień 2013, 20:04   

Spraw personalnych PLD nie śledzę od czasów kloczka :-)

Domyślam się, że u podstaw rzeczywiście są problemy czasowe, zaangażowanie i generalnie idea PLD "administratorzy dla administratorów". Chciałbym tylko zwrócić uwagę, że chcąc komuś pokazać/zareklamować PLD narażamy się na pusty śmiech, bo serwisy albo nie działają albo wyglądają zastraszająco. A co gorsza stawia to w bardzo złym świetle w sprawach biznesowych - skoro z dumą mówię że maszyna stoi na PLD, a ktoś z sali powie "aaa, widziałem, oni nawet strony www zrobić nie umieją", to - kurde - będzie maił rację.

dirdival 

Distro: PLD 2.0;3.0
Wysłany: 18 Grudzień 2013, 21:11   

zmechu napisał/a:
skoro z dumą mówię że maszyna stoi na PLD, a ktoś z sali powie "aaa, widziałem, oni nawet strony www zrobić nie umieją", to - kurde - będzie maił rację.

Wydaje mi się, że ta uwaga tyczy się głównie pld-users, niestety ten projekt wiki dla zwykłych użytkowników nie wypalił. Zwróć uwagę, że pld-users nie jest podstroną/serwisem głównej domeny pld-linux.org, tylko osobnym bytem. Samej głównej stronie PLD chyba nie można nic zarzucić -"pod względem www". Nie znajdziesz tam oczywiście news'ów w stylu - wydaliśmy nową wersję - 1.2.3 - "żwawa czapla" - bo nie taki PLD przyjęło pomysł na rozwój dystrybucji. Th ma być "w ciągłym rozwoju" aż do śmerci :) A więc jeśli gdzieś chcesz się podepszeć linkiem do PLD, bądź ogólnie, do jakiejkolwiek innej dystrybucji, warto wskazywać na stronę główną projektu.

zmechu 

Wysłany: 19 Grudzień 2013, 14:10   

Tylko te linki prowadzą wprost ze strony głównej (zakładka Community), a i nawet Wikipedia wskazuje na nie. Wiki prowadzi również na http://en.docs.pld-linux.org, które ... również nie działa :-)

No i tak to wygląda. PLD używam od -nastu lat, tak że wiem co w trawie piszczy, ale ktoś "z zewnątrz", kogo nie interesują takie sprawy jak przynależność domen lub co jest stroną czy podstroną. Wystarczy że co kliknie, to ląduje w manowcach.

Co tu dużo mówić - sygnalizuję tylko problem, warto nad nim pomyśleć.

marcing 

Distro: PLD 1.0;2.0;3.0
Wysłany: 8 Styczeń 2014, 12:24   

zmechu napisał/a:
idea PLD "administratorzy dla administratorów".

Raczej developerzy dla developerów, administratorzy są równie brutalnie porzuceni jak userzy. Osobiście nie uważam się za developera, jedynie za średnio zaawansowanego administratora, który potrafi utrzymać na chodzie serwer hostingowy dla kilkudziesięciu domen i stron oraz kilkuset użytkowników poczty itp. Jednak jako tak niewiele potrafiący admin nie potrafię już przejść przez etap instalacji PLD/TLD czy jak to zwał na nowej maszynie. PLD było zajefajną dystrybucją, niestety skończyło się już. Z żalem męcze teraz bałaganiarskiego Debiana wspominając czasy uporządkowanego PLD. Jak to mówią pepiki, "to se ne da, to se nevrati" i właśnie jestem na etapie przenoszenia funkcjonalności serwerów postawionych na PLD na Debiana. Żal mi bardzo, ale nie ma innego wyjścia, nie da się wdrażać systemu bez jakiegokolwiek wsparcia. Większość problemów z PLD i tak rozwiązywałem na forach Debiana i Ubuntu, odpadnie mi więc stracony czas na adaptację rozwiązań do PLD.

miloszk 

Distro: PLD 3.0
Wysłany: 9 Styczeń 2014, 09:58   

mogę się pod tym podpisać :(
Uporządkowane PLD, ładne określenie. Z chęcią zrobił bym coś dla PLD, ale chyba poza (do tej pory) intensywnym użytkowaniem na serwerach i "desktopach" nic nie zdziałam. Za słaby jestem, poza tym takich jak ja musiałoby się naprawdę zebrać sporo.

A pierwsze maile z grupy PLD mam z 2004 roku... (jakby ktoś chciał udostępnię archiwum)

zmechu 

Wysłany: 10 Styczeń 2014, 00:40   

Nie dalej jak kilka dni temu reanimowałem maszynę z Linuksem na pokładzie. Trochę fikuśna, bo bez CD i odpalanie tylko z USB. Oj, dłuuuugo mi zeszło zanim udało mi się PLD do tego zaprząc. Jak na złość - zawsze coś nie działało. A to ChrInst nie widzi obrazów systemu w chroocie, a to rescue nie chce się odpalić, a to (nie-pamiętam-która-metoda) przy próbie instalacji sypie błędami przy zależnościach. Całe szczęście że znalazłem obraz .iso chyba najlepszego instalatora (offline ze strony pl.kamilm) i w końcu poszło. Potem chciałem na szybko coś odpalić, znalazłem stronę na pld-users a tam Error 500. Oczywiście dałem w końcu radę i sprzęt śmiga, ale zaprawdę: kto inny zniechęciłby się po trzeciej próbie, a ja przetrzymałem 20 :-)

A PLD używam dlatego, że umiem go najlepiej. I najszybciej znajdę plik który potrzebuje albo wiem gdzie szukać przyczyn problemów. Ale gdybym był jakimś świeżakiem, to zapewne postawiłbym na Gentoo albo innego Debiana, bo PLD niestety nie oferuje tej klasy dopieszczenia.

marcing 

Wysłany: 22 Styczeń 2014, 09:44   

zmechu napisał/a:
A PLD używam dlatego, że umiem go najlepiej.

Niestety gdziekolwiek chciałbyś pójść do pracy jako Linuxowy admin z taką wiedzą, to nie masz szans, no, może jakieś tam małe jeśli szybko się przestawisz. Wiedza z PLD przydaje się bardzo, jednak użyć ją można tylko jako podstawę do poznania innych dystrybucji.

RIP PLD [*][*]

ADI-mistrzu 

Distro: Titanium
Wysłany: 18 Luty 2014, 20:58   

Gentoo jest bardzo podobne, także instalowane z chroot, nawet czasem jest więcej zabawy bo trzeba poustawiać flagi dla kompilacji itp.

PLD miało szansę (i w sumie jeszcze nadal jest) aby było poważane, ale kurcze, nie da się pracować jak robię się update systemu i po restarcie wszystko się sypie...
No jak te pakiety były testowane że trafiły do stable nie działające?

Zacząłem od PLD, długo go męczyłem, jako jeden z pierwszych udawało mi się uruchomić compize oraz emeralda i była wielka radość.
Ale z czasem zaczęło być irytujące to że ktoś wrzucił jakiś pakiet niestabilny i nagle wszystko się wywracało...

Potem był Suze, Debian 6, Debian 7 ale jakoś to mi nie odpowiadało, zbyt sztywne systemu...

Jakieś pół roku temu spróbowałem Gentoo i poczułem się trochę na PLD, instalacje przez chroot za pośrednictwem neta, ustawienia z palca... nawet pakiet "emerge" podobny do "Poldek", ale tutaj jakoś kurcze wszystko działa!
Niema sytuacji ze przeprowadzę aktualizację i mi coś się wywróci niespodziewanie.

Tak więc da się utrzymać dystrybucję bez płyty instalacyjnej i prostej konfiguracji.

marcing 

Wysłany: 28 Luty 2014, 14:33   

ADI-mistrzu napisał/a:
Tak więc da się utrzymać dystrybucję bez płyty instalacyjnej i prostej konfiguracji.

W PLD walczy się dzielnie z problemami nie występującymi w innych dystrybucjach. Mi osobiście szkoda jest porzucać PLD, ale ja chcę ADMINISTROWAĆ sysyemem a nie go kompilować, chrootować czy odprawiać tańce deszczu aby się uruchomił. Szkoda życia na takie rzeczy, nie chcę wymyślać prochu, chcę się skupić nad konfiguracją usług, dopieszczaniem i głaskaniem systemu a nie walką dlaczego jakieś pakiety się gryzą z jakimiś pakietami i przez to cośtam nie chce zadziałać.

Płyta instalacyjna to podstawa. Wkładam, instaluje podstawowe usługi, wyjmuję płytę z napędu, restartuje, i instaluję resztę co tam potrzebuję. Zainstalowanie i konfigurowanie takiej podstawy w Debianie to chwila. Potem konfiguracja na spokojnie. I tak to teraz właśnie robię. Dla swojej chorej wygody instaluje razem z gdm i reszte konfiguracji robię sobie z X-ów. A co.

Moje ostatnie walki z reanimacją PLD to masochistyczne przeżycie, perwersja na całego. Czasem taka odmiana jest potrzebna, ale szybciej uczę się Debiana niż zwalczam problemy w PLD. Łezka mi się kręci jak znajduję na szpindlu płyty instalacyjne PLD 1.0...

shadzik 

Wysłany: 4 Marzec 2014, 19:53   

ADI-mistrzu napisał/a:
jako jeden z pierwszych udawało mi się uruchomić compize oraz emeralda

Ty chyba nie wiesz o czym mówisz. Takie szambo to można opowiadać komuś kto nie wie kto tak naprawdę tego compiza i emeralda w PLD zrobił. Że sobie zainstalowałeś pakiet i zrobiłeś co ci powiedzieli, żeby działało, to naprawdę bardzo zaawansowaną wiedzą się wykazałeś. Jaja jak berety.

Odpowiedz do tematu