PLD Linux Forum Strona Główna PLD Linux Forum
Oficjalne forum dystrybucji PLD Linux

FAQFAQ  SzukajSzukaj  UżytkownicyUżytkownicy  GrupyGrupy
RejestracjaRejestracja  ZalogujZaloguj

Poprzedni temat «» Następny temat
PCSpeaker/Głośnik systemowy/Ctrl+G/konsole
Autor Wiadomość
Light-I 
Używatiel PLD

Distro: PLD 2.0;3.0
Wysłany: 9 Wrzesień 2005, 16:17   PCSpeaker/Głośnik systemowy/Ctrl+G/konsole

Ściema! ;)
Problem mam prosty jak drut - wciskam ^G(Ctrl+G), a tu cicho na terminalach(ttyX)...
Dodatkowo tylko konsole (xterm od KDE) odpalone z roota wydają z siebie ustawiony wcześniej w powiadomieniach "Dzwonek uruchamiany w widocznej sesji", tj. /usr/share/sounds/KDE_Beep.ogg
Kod:
# ls -l /usr/share/sounds/KDE_Beep.ogg
-rw-r--r--  1 root root 4146 2005-05-23 14:13 /usr/share/sounds/KDE_Beep.ogg
# groups light-i
light-i : users.... audio...

To działa :
Kod:
[light-i@${maszyna}]$ play /usr/share/sounds/KDE_Beep.ogg
Natomiast wpisanie tego samego w powiadomieniach jako aplikację do uruchomienia i wyłączenie odtwarzania dźwięku - nie działa. Też tak macie ?

evil_core 
hackin'newbie...

Wysłany: 9 Wrzesień 2005, 18:22   

modprobe pcspkr

Czy play nie korzysta przypadkiem z /dev/dsp ? (nie uzywam wiec nie wiem)

Bo pcspekaer to troche imho inna rzecz niz glosniki :P
A co do graficznych konsol kde/gnome to one czesta ptrzerzucaja te 'beep' na arts/esd, luib moze wogole nie byc odtwarzane....

Light-I 
Używatiel PLD

Wysłany: 9 Wrzesień 2005, 19:03   

evil_core napisał/a:
modprobe pcspkr
Za to dzieki, bo szukałem po /usr/src/linux/Documentation pliku zawierającego "*speaker*" i się nie doszukałem niestety ;)
Czyli jeden problem mam z głowy, dopiszę "pcspkr" do /etc/modules.
Ciekawostka przyrodnicza : bawiłem się setterm i na tty1 mam inny ton speakera... ;)
Kod:
#setterm -blength 100 -bfreq 400

Część druga problemu dalej otwarta, bo play z palca idzie z tym samym plikiem i użytkownikiem, natomiast wywoływany jako polecenie powiadomień milczy, podobnie jak wbudowane odtwarzanie dźwięków.
Dla kompletu informacji dodam, ze powiadomienie "Sesja zakończyła się z niezerowym kodem powrotu" wydaje z siebie głos zarówno przy "wykonaj program" [play /usr/share/sounds/KDE_Beep_Bottles.wav], jak i "Odtwórz dźwięk" [/usr/share/sounds/KDE_Beep_Bottles.wav]
Kod:
# ls -l /usr/share/sounds/KDE_Beep_Bottles.wav
-rw-r--r--  1 root root 4972 2005-05-23 14:13 /usr/share/sounds/KDE_Beep_Bottles.wav
Czyli prawa identyczne jak /usr/share/sounds/KDE_Beep.ogg
Kod:
# ls -l /usr/share/sounds/KDE_Beep.ogg
 -rw-r--r--  1 root root 4146 2005-05-23 14:13 /usr/share/sounds/KDE_Beep.ogg
Może jakiś filtr po drodze jest wykonywany bez odpowiednich uprawnień ?
Bo konsole odpalone w tej samej sesji KDE przez "Menager plików (tryb administratora)" ładnie mi "bipa" na "/usr/share/sounds/KDE_Beep.ogg" przy ^G... ;)

[ Dodano: 2005-09-09, 19:33 ]
Poprawka, w tym konsole spod root-a nie można zmienić dźwięku "Dzwonek uruchamiany w widocznej sesji" na inny, znaczy się można ustawić inny, ale i tak jest odgrywany domyślny.
Po załadowaniu modułu pcspkr natomiast w konsole uzytkownika po ^G odzywa się PCSpeaker, a u root-a nie (dwie oddzielne sesje console) ;) Ki diabeł ?

evil_core 
hackin'newbie...

Wysłany: 10 Wrzesień 2005, 00:38   

To ze maszuprawniia do odczytywania pliu, nie znaczy ze masz uraniwnia do zapisywania do pliku. Moze masz karte c-medi lub inne glowno bez sprzetowego mixera, wtedy powinienes zainteresowac sie dmix..... Moze ci sie jakis daemon wlacza alsy czy arts ktory ci blokuje dostep do urzadenia :/
Narazie siedze na windzie u koilezanki. Jutro (o ile zdaze wrocic :P , lub pojutrze pojdade po lelektronike do sysku, tylko co potem zrbir z pld na athlona skoro tera bede mial dostep tylko do celerona bo tatus chce zabrac kompa rodzxenstwa by graly mniej a ja spal a nie przesadywal po nocach :/

Light-I 
Używatiel PLD

Wysłany: 10 Wrzesień 2005, 01:20   

Karta jest ok - SBLive!, maksymalna ilość odtwarzanych jednocześnie PCM - 32... ;) W jakim celu miałbym zapisywać do tych plików ? Przecież tylko je odtwarzam. Problem jest bez względu, czy XMMS chodzi w tle, czy nie.
Kod:
# lsmod | egrep "snd|sound"
snd_pcm_oss            45728  0
snd_seq_oss            29568  0
snd_seq_midi_event      6016  1 snd_seq_oss
snd_seq                45072  4 snd_seq_oss,snd_seq_midi_event
snd_mixer_oss          16128  2 snd_pcm_oss
snd_emu10k1            85508  5
snd_rawmidi            18848  1 snd_emu10k1
snd_seq_device          7052  4 snd_seq_oss,snd_seq,snd_emu10k1,snd_rawmidi
snd_ac97_codec         69496  1 snd_emu10k1
snd_pcm                77704  4 snd_pcm_oss,snd_emu10k1,snd_ac97_codec
snd_timer              19588  3 snd_seq,snd_emu10k1,snd_pcm
snd_page_alloc          7556  2 snd_emu10k1,snd_pcm
snd_util_mem            3456  1 snd_emu10k1
snd_hwdep               7072  1 snd_emu10k1
snd                    44388  18 snd_pcm_oss,snd_seq_oss,snd_seq,snd_mixer_oss,snd_emu10k1,snd_rawmidi,snd_seq_device,snd_ac97_codec,snd_pcm,snd_timer,snd_hwdep
soundcore               7136  2 snd
# uname -r
2.6.11.10-6
Raczej stawiam na buga w konsole, lub okolicach - z generowaniem powiadomień, bo np. w kopete jest OK - wszystko idzie w/g ustawień.

Odpowiedz do tematu