PLD Linux Forum
Oficjalne forum dystrybucji PLD Linux

Różne - Skaner kodów kreskowych

bas - 2 Luty 2008, 13:28
Temat postu: Skaner kodów kreskowych
Znajomy ostatnio zastanawia się, żeby skatalogować swoje książki(ma dość dużo książek), jak wiadomo książki wydawane od kilku lat posiadają kody kreskowe z numerem isbn, mając w pliku numery isbn można napisać skrypt, który wyszuka w internecie tytuły i autorów na podstawie tych numerów...

Mój pomysł jest taki, żeby kupić taki skaner oraz drukarkę do firmy i zinwentaryzować sprzęt(obecnie są to karteczki z numerem zwykle wypisywane ręcznie i przyklejane do sprzętu taśmą klejącą).

Jakie macie doświadczenia z takimi skanerami w połączeniu z linuxem? Jak to się je? Będę wdzięczny za linki do konkretnych urządzeń(może być allegro). Linki do działających poprawnie pod linuxem drukarek kodów kreskowych też są mile widziane.

Pozdrawiam BAS

ps. Słyszałem o googlach i zadawałem pytanie o barcode.

shadzik - 2 Luty 2008, 15:51

Jak coś znajdziesz to chętnie sam dowiem się jak to to działa ;)
KrystianT - 2 Luty 2008, 20:10

W mojej byłej pracy był czytnik podłączany szeregowo między klawiaturę i port ps2. Przy odczycie wysyłał cyferki i enter jako kody odpowiednich klawiszy - raczej małoprawdopodobne żeby nie zadziałał... Tylko nigdy się nie interesowałem co to za producent i typ :(
Wpisz w google: "czytnik kodów kreskowych" linux

pefi - 3 Luty 2008, 12:25

A tu byliście:
http://tuxmobil.org/barcode_readers_unix.html

Przemo

kedaar - 23 Luty 2009, 15:42

Generalnie to wygląda tak, że czytnik taki mozna kupić w wersji ps2 / USB, wówczas urządzenie eumuluje klawiature sprzętowo. Niezaleznie od posaidanego systemu, zczytanie kodu powoduje taki sam efekt, jakbyśmy ten kod wklepali z palca na kalwiaturze.

Tak więc, opdowiadając na jedno z pytań, skaner będzie działał napewo pod linuxem.

O samych skanerach, więcej znaleźc można pot tym adresem : www.koncept-l.pl

Warto zastonowić się, jaki chcesz kupić skaner - laserowy - najpopularniejszy i relatywnie tani, diodowy - czytający kody słabo wydrukowane, wyblakłe itd, czy może jakiś skaner wizyjny, który czyta też kody 2d - wówczas, w takim kodzie można umieścic do 3 tys znakow, co znacząco zwiększa możliwości (zamiast traktowania kodu jako identyfiaktora rekordu w zewnętrznej bazie danych, mozna w niego wpleśc użyteczne informacje).

Problemem, z którym możesz się spotkać, może być z kolei drukarka do etykiet. Wiekszość renowanych producentów tych urządzeń, jak np. Zebra, udaje że linux nie istnieje.

Rozwiązaniem może być kartka a4 z samoprzylepnymi etykietkami, drukowana w jakiejś laserówce.

Jeśli chcecie więcej informacji, piszcie na maila.

jo.anna - 4 Luty 2019, 13:07

chciałabym odświeżyć temat. Czy ktoś może mi polecić jakiś konkretny model czy firmę skanera kodów kreskowych? korzystacie, macie jakieś opinie?